Nadmorski wakacyjny ośrodek – Trójmiasto

Nadbałtyckie kurorty: Gdańsk, Gdynia oraz Sopot to popularne cele wakacyjnych podróży. Turyści chętnie odwiedzają Trójmiasto, które jest atrakcyjną i piękną okolicą. Nowoczesna Gdynia, historyczny Gdańsk oraz relaksujący Sopot, z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Niewątpliwie pomocna okaże się szeroka baza noclegowa. Trójmiasto zaproponuje nam noclegi [więcej tu: ➜meteor] w różnej cenie. Bez problemu każdy znajdzie tutaj dogodną propozycję.

Kościół św. Jerzego [więcej tu: ➜wikipedia] w Sopocie został wybudowany w 1901 roku. Świątynia pierwotnie należała do protestantów. Od 1945 roku budowla pełni funkcję kościoła katolickiego. Zabytek reprezentuje styl neogotycki. W bocznym ołtarzu znajdziemy ciekawą rzeźbę Matki Bożej Częstochowskiej. Co ciekawe dzieło pływało przez 33 lata po morzach i oceanach na statku. Przyciągającym uwagę elementem wystroju jest także ikona krzyża w prezbiterium z San Damiano, namalowana na desce w kształcie krzyża właśnie. Kolory, które dominują na ikonie to czerwień oraz czerń. Organy znajdujące się w kościele zostały stworzone przez firmę Terletzki i Wiettek z Elbląga. Instrument posiada pneumatyczną trakturę gry oraz stożkowe wiatrownice.

Westerplatte to ważne miejsce w Gdańsku. Półwysep mieści się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Znajdziemy tutaj Pomnik Obrońców Wybrzeża. Zabytek jest przy wejściu do portu. Upamiętnia obronę wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Budowlę zbudowano z 236 bloków granitowych. Monument ma wysokość 25 metrów. Bloki przywieziono z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie. Jeśli przyjrzymy się dokładnie, z pewnością dostrzeżemy wyryte na kamieniach płaskorzeźby oraz napisy. Łączna waga bloków granitowych to aż 1150 ton. U stóp pomnika można znaleźć siedem zniczy, reprezentujących siedem dni obrony Westerplatte. Zabytek przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. Niewątpliwie warto odwiedzić to miejsce.

Na Głównym Mieście w Gdańsku znajdziemy zabytkową Kaplicę Królewską. Budynek reprezentuje styl barokowy. Kaplica została wybudowana w latach 1678-1681 i powstała z inicjatywy gdańskich katolików, przy udziale króla Jana III Sobieskiego.

Kościół św. Katarzyny jest najstarszym kościołem na Starym Mieście w Gdańsku. Powstał z inicjatywy książąt Pomorza Gdańskiego, w latach 1227-1239. Świątynię rozbudowano w XIV wieku. Uwagę przyciąga wieża o wysokości 76 metrów, zwieńczona barokowym hełmem. W środku znajdziemy barokowe epitafia oraz płytę nagrobną Jana Heweliusza. Warto zobaczyć także obrazy Antona Mollera, Izaaka van den Blocka, a przede wszystkim obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej. Kościół posiada jedyny na świecie zegar pulsarowy.

Miejsc, które warto odwiedzić w Trójmieście jest wiele. Nie zapominajmy także o pięknych plażach, które w sezonie letnim są bardzo przyjemne. Bogata baza noclegowa pozwoli nam na komfort i prawdziwy odpoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>