Most obrotowy w Giżycku

 Powracamy dzisiaj do tematu jezior. Ostatnio odwiedziliśmy przepiękną miejscowość Wiżajny, która nas oczarowała. Poza tym Mazury to chyba najlepsze miejsce w Polsce do uprawiania żeglarstwa. Kraina Wielkich Jezior co roku przyciąga tysiące miłośników tego sportu. Tysiące hektarów jezior, kanały i rzeki tworzące wodne korytarze między akwenami to największy magnes. Na żeglarzy pływających w okolicach Giżycka czeka nie lada atrakcja. Miejscowość ta, przez wielu nazywana stolica polskich żagli, leży nad dwoma jeziorami Niegocin oraz Kisajno. Oba te zbiorniki są połączone kanałem, umożliwiającym przeprawę jednostkom pływającym. Na kanale w XIX wieku zbudowany został most obrotowy, który do dziś funkcjonuje i jest jedną z największy atrakcji miasta. Historia powstania mostu obrotowego w Giżycku wiąże się z potrzebą połączenia drogą lądowa miasta z Twierdzą Boyen. W 1889 roku inżynierowie formy Beuchelt&Co. Grünberg in Schlesien skonstruowali most, którego przęsło zamiast podnosić się do góry, jak w klasycznych zwodzonych mostach, obraca się w bok. Ponad 20 metrowy i szeroki na 8 metrów most ważący ponad 100 ton jest nadal obracany (z kilkuletnią przerwą) ręcznie poprzez operatora. Cała operacja trwa około 5 minut.

Wiele osób przeprawiających się prze kanał Łuczański przypływa dużo wczesnej, aby podziwiać, jak obracana jest przeprawa. Warto wspomnieć, że eksploatacja mostu i ręczne obracanie zostało na nowo przywrócone dopiero w roku 1993. W latach 60-tych bowiem w ramach modernizacji zainstalowana elektryczny napęd, który spowodował uszkodzenia nabrzeża. Most musiał zostać rozebrany, a w jego miejsce wprowadzona przeprawę saperską. Na wniosek mieszkańców w latach 90- tych został on odbudowany i oddany do użytku. Obrotowy most oraz wybudowana w latach 1844-1857 Twierdzą Boyen jest główną atrakcją Giżycka. Trzeba jednak przyznać, że to co ściąga tu setki tysięcy turystów w okolice to nie zabytki, lecz przepiękne mazurskie jeziora. Zarówno trzecie co do wielkości jezioro Niegocin, jak i jezioro Kisajno to doskonałe miejsca na wypoczynek. Czyste wody tutejszych akwenów, plaże, lasy i ciszy sprawiają, że to najlepsze miejsce na urlop. Doskonale rozbudowana baza noclegowa Giżycka – meteor-turystyka.pl – jest w stanie pomieścić każdą ilość turystów, jaka zdecyduje się na wypoczynek w tych okolicach. Warto pamiętać, że także poza miastem można bez problemu znaleźć noclegi. Giżycko to bowiem nie tylko centrum, ale również liczne wioski i ośrodki wypoczynkowe położone na brzegach jeziora Niegocin i Kisajno.

4 comments

 1. żanetka pisze:

  Mojemu synkowi spodobałby się taki obrotowy most. Chyba trzeba będzie pomyśleć o jakiejś wycieczce…

 2. Mati pisze:

  Byliśmy w Giżycku całą rodziną i rzeczywiście most zrobił wśród dzieciaków furorę, tak samo jak i nocleg w pobliżu jeziora – widzianego z okna :)

 3. replay pisze:

  Super fotki na blogu macie :)

 4. Kasiula123 pisze:

  Chętnie bym sobie posiedziała nad takim jeziorem na leżaku i poczytała książkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>