Atrakcje w okolicach Krakowa – Wieliczka

Wieliczka jest jednym z ciekawszych miejsc w Małopolsce, które warto zobaczyć o każdej porze roku. Znajdziemy tu wiele atrakcji, w tym największą i najsłynniejszą – kopalnię soli. Wieliczka to także miejsce, skąd można wybrać się w dalsze wycieczki – na przykład, by zwiedzić zabytki Krakowa.

Wieliczka to miejsce z doskonałą bazą noclegową, a także gastronomiczną. Wieliczka zaprasza i oferuje noclegi w wielu dużych obiektach hotelowych, a także pensjonatach, a nawet w ośrodkach agroturystycznych.

Wieliczka posiada wiele atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić. By zobaczyć większość albo wszystkie z nich, będziemy potrzebować kilku dni. Samo zwiedzenie największej z nich – kopalni soli, zajmie nam ponad trzy godziny. A musimy jeszcze odstać swoje w kolejce po bilety i poczekać na naszą kolej na wejście pod ziemię.

Ciekawym miejscem, gdzie wybrać się warto po wyjściu z podziemi jest Muzeum Żup Krakowskich, będące jednym z najstarszych muzeów w Europie poświęconych górnictwu. Jedną z ekspozycji można podziwiać w podziemiach, w trakcie zwiedzania kopalni. Druga znajduje się w Zamku Żupnym, który kiedyś był siedzibą dla żupnika – osoby odpowiedzialnej za całą kopalnię. Warto zobaczyć też miejski rynek, czyli Rynek Górny. W 2012 roku na płycie rynku powstał trójwymiarowy obraz pt. Solny Świat. Jest to największy obraz tego typu w kraju i prawdopodobnie trzeci pod względem wielkości na całym świecie. Ten nietypowy obraz został wykonany w technice, którą stosuje jeszcze niewielu artystów. Chodzi o to, by namalować obraz tak, że stojąc w pewnej odległości mamy wrażenie, że płaska powierzchnia zaczyna nabierać kształtów. Tak jest również w tym miejscu, gdzie przedstawiona jest wizja wnętrz kopalni soli, a dokładniej kaplicy św. Kingi, na którą patrzymy jakby przez wyrwę w stropie.

Interesującym miejscem jest także Rynek Dolny, gdzie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Wiele osób wybiera na miejsce odpoczynku także Ogród Żupny oraz Aleję Jana Pawła II. Jest to piękne miejsce, z główną alejką oraz zakątkami, gdzie można przysiąść na jednej z wielu ławek. Utworzony został i nazwany z myślą o papieżu Janie Pawle II, który będąc jeszcze biskupem krakowskim, często chętnie przyjeżdżał do Wieliczki. Dzisiaj można tu zobaczyć jego pomnik oraz dowiedzieć się o jego życiu z tablicy informacyjnej, która stoi nieopodal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>